דף הבית אודות מוזיאון מאגר מידע הדרכהסיורים אירועים צור קשר
תולדות רמת-גן
סרגל הזמן
ראשי העיר
אישים ומייסדים
אתרים ומוסדות
גנים ציבוריים
יקירי העיר
מאמרים בעיתוננו
שכונות ורחובות
שמירה וביטחון
תיעוד בעל-פה
תעשייה ומסחר
תרבות ואמנות
ראשי > מרכז מידע גנים ציבוריים
רעיון עיר גנים garden city
בשנת 1914 בשעה שתל אביב בת חמש השנים הראתה כבר מגמה לבניה צפופה, ומחיריהם של קרקעותיה האמירו מיום ליום, החלו התושבים להתלונן על יוקר המחייה והמגרשים.
מיסד גימנסיה הרצלייה, ד"ר יהודה לייב מטמון כהן, ביטא זאת אז כך: "לשעבר היינו אומרים: תל אביב תהיה עיר גנים. עכשיו כבר מודים הכל, שמחשבותנו זו לא נתקיימה... אבל צורך בעיר גנים יש לנו. הלוו שאין ליבם לשאונה והמונה של עיר ומבקשים לחיות חיים פשוטים בקרבת הטבע, הללו "אין לפניהם דרך אחרת, אלא לבנות לעצמם עיר חדשה, עיר גנים".

מקור המושג "עיר גנים", עליו דיבר ד"ר מטמון כהן, הוא בשלהי המאה ה - 19 , כאשר הציע ההוגה היהודי בריטי, אבן עזר הווארד, על רקע התיעוש המוגבר והצפיפות העירונית, תפיסה חדשה שקרא לה "עיר גנים". עיר כזאת אמורה להבנות בסביבה כפרית ירוקה, ובה בתים בסגנון כפרי שביניהם חגורות ירק וגנים רבים.

הדיו של רעיון זה הגיעו לארץ וכך נוסדו בתל אביב שלוש אגודות: "עיר גנים", "נחלת גנים", ו"מגרש גנים" ששאפו לייסד יישוב בסמוך לתל אביב במתכונת של עיר הגנים.


שער הכניסה לפארק הלאומי, שנות ה-50
אמנם רמת-גן לא נשארה כפי שחלמו מייסדי האגודות הראשונות אך תמיד הוקפד על שמירת ה"ירוק" ושיעור הגנים בה עולה על כל שאר היישובים בגוש דן. בנוסף לפארק הלאומי והספארי יש לרמת-גן גנים ציבוריים רבים.

רשימת הגנים הציבוריים
גן אלי כהן
גן דוד פרנקפורטר
גינת ניל"י
גן יהודה
גן אברהם
גן המלך דוד
גן שאול
המרכז הזואולוגי
הר הארנבות
הפארק הלאומי
פארק דוד
תל נפוליון